משפט יומי 249

חיים רוחניים

חיים רוחניים אינם תיאוריה. אנחנו צריכים לחיות אותם ( הספר הגדול, עמ' 64 )

תכנית שנים עשר הצעדים היא תכנית של עקרונות רוחניים. כל צעד טומן בחובו עיקרון רוחני, כנות, אהבה, תקווה, אמונה, אומץ, יושר, ענווה וכיוצא באלה. עלינו ללמוד את הצעדים ולהתעמק בהם אך הדבר החשוב ביותר הוא לחיות אותם. עלינו ליישם את העקרונות הרוחניים האלה בחיי היום יום שלנו.

הכנות שלי מתחילה בצלחת, שוב אינני משקרת לעצמי שלא יקרה דבר אם אוכל כמות נוספת או אטעם מהמאכלים הגורמים לי לבולמוסי אכילה. אני מתבוננת בכנות ברגשות שלי, אינני חיה יותר בפנטזיות על העתיד ואינני מייפה את העבר. אני חיה בהווה, ברגע זה. למדתי להיות אסירת תודה על מה שיש לי, להנות משמיים כחולים, ציוץ של ציפור. שיחה עם חברה, בילוי עם בן משפחה או מה שלא יהיה.

כנות היא גם לא לעגל פינות, להיות ישרה בכל מצב ובכל נושא להחזיר כסף שקבלתי בטעות, לבדוק את החשבון והתריע גם אם הטעות היא לטובתי. לומר את האמת בצורה עדינה ומכובדת כדי שלא תפגע במישהו.

אהבה היא עיקרון רוחני חשוב. למדתי בתכנית שאם אני אוהבת באמת אותו אדם יחזיר לי אהבה. למדתי מה פירוש לאהוב את עצמי ולקבל את עצמי כמות שאני עם היתרונות ועם החסרונות. למדתי לקבל את האחר ולא לרצות לשנות אותו באופן שנראה לי.

היום יש לי אומץ לומר את מה שאני חושבת בלי לפחוד כיצד יקבל זאת האחר ומה הוא יחשוב עלי. מצד שני שוב אינני חושבת שהאחר חייב לקבל את דעתי. למדתי שדעתי היא רק דעה שעלי להשמיע אותה ולהרפות כי קבלתה או אי קבלתה כבר לא בידי.

היום אני חיה בתקווה לעתיד טוב יותר. אני עובדת את שנים עשר הצעדים על בסיס יום יומי, כל יום אני לומדת דברים חדשים, כל יום אני מעמיקה ואני צומחת וגדלה מבחינה רוחנית. אני מקווה שמחר אהיה במקום עוד יותר טוב מהמקום הטוב בו אני נמצאת היום.

אני שואלת את עצמי מדי יום האם אני מיישמת את כל העקרונות הרוחניים של התכנית בחיי ביום יום שלי ובאלה דרכים.