המסורת העשירית

"לאכלני יתר אנונימיים אין דעה על עניינים חיצוניים, לפיכך אין לערב את השם או.איי. במחלוקות ציבוריות כלשהן".

כאשר אנו מגיעים לאו.איי. ושומעים את המסורת העשירית, רבים מאיתנו מופתעים שאו.איי., אשר תומכת כל כך בהחלמה מאכילה כפייתית, מתעלמת ממפגעים חברתיים רבים בעולמנו שאינם מטופלים כיאות. הסיבה לכך פשוטה. אנו אנשים המגיעים מאזורים שונים, מרקע חברתי, כלכלי, משפחתי ודתי שונה ולכן אנו גם בעלי דעות שונות בכל נושא.  אם היינו נוקטים עמדה בנושא מסוים, זה היה יוצר ניכור אצל חברים שדעתם מנוגדת לדעתנו, הייתה נוצרת מחלוקת בקבוצה ורבים מחברינו מחוץ לאו.איי. הזקוקים להחלמה, לא היו מגיעים לחברותא. כתוצאה מכך, אנו ניסוג ממטרתנו העיקרית שהיא העברת המסר לאכלנים כפייתיים שעדיין סובלים.

האם פירוש הדבר שאנו כיחידים צריכים להקריב את חופש המחשבה האישי שלנו ולוותר על כל עניין או פעילות חיצונית ?  ברור שלא.  אנו כיחידים, חופשיים להאמין ולפעול עבור כל מטרה שאנו בוחרים. אך אפילו למטרה החיצונית הנעלה ביותר, אין מקום בפגישות שלנו.

כמו שאיננו תומכים בדעות חיצוניות כלשהן, כך איננו מזלזלים או מעבירים ביקורת על גופים חיצוניים כלשהם כגון: דתות, מועדוני דיאטה, דעות פוליטיות או נושאים אחרים. דיבור שלילי ולעג לאחרים מפריע בדרך כלל לאווירה החיובית של הפגישה. מאחר ורבים מאיתנו סובלים מההרגל לחשיבה שלילית ודיבורים שליליים, אנו זקוקים נואשות לאווירה חיובית בפגישות שלנו, אם ברצוננו להחלים. או.איי. אינה תומכת בשום ארגון חיצוני, אפילו אם מטרתו היא נעלה ביותר, ואינה מביעה דעה בשום מחלוקת ציבורית,  כי תמיכה כזו תדלל את המסר וע"י כך תחטיא את המטרה העיקרית שלנו שהיא לשאת את הבשורה לאלה שעדיין סובלים.

אך נשאלת השאלה, מהם נושאים חיצוניים ?  למשל, יש חברי או.איי. שהולכים גם לקבוצות אחרות של 12 הצעדים כמו איי.איי., אן.איי., אל אנון ואחרים. קבוצות אלה מופיעות לעתים בסיפוריהם בעת שהם מתחלקים בפגישות או.איי., אך לאו.איי. ככלל, אין דעה על שום קבוצה לטיפול באלכוהוליזם, שימוש בסמים, או הפרעות כפייתיות אחרות.  או.איי. הינה יחודית בהצעת החלמה באמצעות 12 הצעדים ו-12 המסורות של אכלני יתר אנונימיים.  זהו תפקיד חיוני שאין חברותא אחרת יכולה לבצע.  לכן הקבוצות מתמקדות בהחלמה מאכילה כפייתית ולא בנושאים אחרים.

גם תוכניות אחרות לירידה במשקל ולטיפול בהפרעות אכילה הן נושאים חיצוניים שאו.איי. אינה מביעה דעה עליהן.  כיחידים אנו יכולים להתחלק בניסיון שלנו איתן, אך כארגון איננו אומרים עליהם דבר, לא בעד ולא נגד. בשנים הראשונות פרסמה או.איי. תוכנית אכילה לחבריה, כמו למשל "הגריי שיט" (הדף האפור), שנחשב כחלק חיוני מתוכנית או.איי., אך מאחר והיו טענות שהתוכניות לא מבוססות מבחינה תזונתית, וגם המומחים שהוזמנו ע"י מועצת הנאמנים של או.איי. לא יכלו להסכים בעניין התזונה, החליטה או.איי. שהתזונה הינה נושא חיצוני לתוכנית 12 הצעדים והפסיקה את פרסום תוכניות האוכל. נכתבו ספרים רבים ועלונים שעזרו להחלמתם של יחידים אולם מאחר ולא אושרו ע"י או.איי., הם אינם נמכרים בקבוצות.  איננו אוסרים על חברינו את השימוש בהם, אולם לאו.איי. אין דעה לגבי תוכנם.

המסורת העשירית מתמקדת במסר שלנו ובהימנעות ממחלוקות, זוהי מסורת ממנה יכולים אנו ללמוד רבות והיא מסתכמת באימרה: "חיה ותן לחיות".

> חזרה ל-12 המסורות